Stomatologia dziecięca
Stomatologia

Stomatologia dziecięca to dziedzina stomatologii skupiająca się wyłącznie na leczeniu najmłodszych pacjentów. W lecznicy stomatologicznej przykładamy szczególną uwagę do tego, aby traktować każdego młodego pacjenta w sposób indywidualny i jednocześnie zapewnić maksymalny komfort. To niezwykle ważne, gdyż niewłaściwe doświadczenia nabyte w czasie dzieciństwa mogą powodować lęk przed dentystą. W lecznicy stomatologicznej Gocław realizujemy zabiegi z zakresu pedodoncji bez niepotrzebnego strachu.

Dentysta dla dzieci

Każdy zabieg związany z leczeniem najmłodszych prowadzi nasz dentysta dla dzieci. Specjalista ten rozumie, jak ważne jest odpowiednie podejście do młodego pacjenta. Kładziemy szczególny nacisk na to, aby żaden zabieg nie budził wątpliwości, a stomatolog był dla dziecka kimś, kto chce nieść pomoc, a nie zadawać ból czy być źródłem strachu i obaw.

Dentysta dla dzieci w lecznicy stomatologicznej Gocław zajmuje się realizacją następujących zabiegów:

  • Przegląd uzębienia

Przegląd uzębienia to podstawowy zabieg z zakresu dziedziny, jaką jest stomatologia dziecięca. Podczas jego trwania, skupiamy się zarówno na diagnozie chorób, ale także na zapobieganiu ich poprzez działania profilaktyczne. Podczas przeglądu dziecko dowie się, czy ma próchnicę, czy na jego zębach gromadzi się kamień nazębny i nie tylko, a także co należy zrobić, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji. Szukamy także symptomów rozwoju próchnicy czy gromadzenia się kamienia nazębnego. Dzięki temu możliwe jest ewentualne podejmowanie leczenia wszystkich nieprawidłowości.

  • Instruktaż higieny jamy ustnej

Podczas tego zabiegu nauczymy dziecko nie tylko tego, jak zadbać o swoje zęby, ale też jak sprawić, że będą się one prezentować pięknie i zdrowo. Podczas instruktażu higieny jamy ustnej dziecko pozna techniki prawidłowej pielęgnacji zębów – w tym tego, jak powinno się szczotkować zęby.

  • Leczenie próchnicy zębów mlecznych

Jest ono niezwykle ważne, gdyż od kondycji zębów mlecznych zależna jest m.in. kondycja zębów stałych. Jeżeli dzieci utracą mleczaki zbyt szybko lub też procesy chorobowe rozwiną się w nich zbyt szeroko, może to odbić się na zdrowiu zębów stałych. Dochodzi wtedy do problemów takich jak nieprawidłowe wyrzynanie zębów wynikające z braku miejsca w łuku zębowym. Efektem tego procesu jest konieczność podjęcia się leczenia ortodontycznego. W lecznicy stomatologicznej Gocław dbamy o to, aby zęby mleczne były w jak najlepszej kondycji i aby jak najdłużej nie atakowała ich próchnica.

  • Lakowanie zębów

Lakowanie zębów polega na pokryciu zębów substancją nazywaną lakiem. Celem tego zabiegu jest uszczelnienie występujących na zębach bruzd i szczelin. Dzięki temu zalakowane zęby są dodatkowo chronione przed rozwojem próchnicy.

  • Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to zabieg polegający na pokryciu zębów preparatem bogatym we fluor. Jony tego pierwiastka pozytywnie wpływają na remineralizację szkliwa, wzmacniając zęby i sprawiając, że są one bardziej odporne na rozwój próchnicy. Zabieg ten musi być przeprowadzony pod ścisłą kontrolą stomatologa, gdyż zbyt wysoka dawka fluoru może mieć negatywne efekty zdrowotne.

Sedacja wziewna

Dziecko może obawiać się leczenia stomatologicznego. Podczas wieloletniej praktyki w zakresie stomatologii dostrzegliśmy, że jest to bardzo powszechny problem. Głównym powodem wystąpienia takiej sytuacji jest strach przed wizytą czy osobą samego stomatologa. W takim przypadku przed zabiegiem zalecamy wykorzystanie sedacji wziewnej.

Sedacja wziewna z wykorzystaniem podtlenku azotu to całkowicie bezpieczne i powszechnie stosowane rozwiązanie w zakresie bezbolesnego leczenia stomatologicznego w lecznicy stomatologicznej Gocław. Sedacja wziewna to gaz rozweselający, stosowany do walki z lękiem i bólem w trakcie leczenia stomatologicznego. Gaz rozweselający ma zalety, z których istnienia korzystamy na co dzień — może być on podawany dzieciom w każdym wieku. Z racji tego, że jest to bezpieczny środek, nie istnieje także żadne ograniczenie czasowe dotyczące stosowania podtlenku azotu jako sedacji wziewnej. Używamy go tak długo, ile wymaga tego leczenie konkretnego przypadku wystąpienia choroby.

Gaz rozweselający podajemy na życzenie pacjenta, dlatego konieczne jest podjęcie współpracy z lekarzem, którego specjalizacją jest stomatologia dziecięca — dzięki temu dziecko będzie zadowolone z bezbolesnego procesu leczenia.

Umów wizytę