Profilaktyka stomatologiczna
Stomatologia

Profilaktyka stomatologiczna to jeden z najprostszych sposobów na zdrowy uśmiech. Brak odpowiednich działań profilaktycznych może doprowadzić do niezwykle poważnych chorób jamy ustnej takich jak próchnica czy paradontoza. Zachęcamy do odwiedzin naszej lecznicy w celu dokonania okresowego przeglądu zębów. Takie wizyty zaleca się dwukrotnie w ciągu roku — podczas nich sprawdzamy, czy nie ma ubytków próchnicowych oraz przeprowadzamy skaling i lakierowanie zębów.

Co to jest profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna to wszystkie zabiegi stomatologiczne polegające na utrzymaniu zębów i tkanek jamy ustnej w dobrej kondycji. Wśród działań profilaktycznych, które znajdują się w ofercie naszej lecznicy, możemy wyróżnić między innymi:

Piaskowanie zębów

— jest to zabieg polegający na oczyszczeniu zębów z nagromadzonej płytki nazębnej. Płytka nazębna to osad o brunatno brązowej barwie, składający się głównie z bakterii i resztek spożywanego pokarmu. Jeżeli pacjent nie zadba o jej regularne usuwanie, ryzyko rozwoju próchnicy wzrośnie. Piaskowanie polega na oczyszczeniu szkliwa i przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej z pomocą mieszaniny piasku stomatologicznego oraz wody. Piaskowanie wyróżnia się wysoką skutecznością w zakresie usuwania osadów, których nie da się usunąć szczoteczką do zębów. W zależności od stylu życia Pacjenta, rekomendujemy wykonywanie zabiegu piaskowania co około pół roku.

Skaling

— to zabieg przeznaczony dla pacjentów zmagających się z obecnością kamienia nazębnego. Kamień nazębny to utwardzona płytka nazębna, której nie da się usunąć podczas codziennego szczotkowania czy nitkowania zębów. Wraz z wykorzystaniem skalera (przyrządu do usuwania kamienia nazębnego) jesteśmy w stanie usunąć wszystkie stwardniałe złogi kamienia. Skaler sprawia, że osad ten pęka i następnie odpada od szkliwa. Dzięki temu zęby oraz dziąsła pacjenta nie są już narażone na szkodliwy wpływ bakterii i drobnoustrojów, a dodatkowo poprawia się estetyka uśmiechu Pacjenta. Skaling powinien być wykonywany dwa razy w ciągu roku.

Lakierowanie zębów (fluoryzacja zębów)

– jest to zabieg służący do wzmocnienia szkliwa, poprzez pokrycie go preparatem bogatym w jony fluoru. Zawarte w tym lakierze cząsteczki uodparniają zęby przed szkodliwym wpływem bakterii i utrudniają przyleganie płytki nazębnej. Dzięki temu pacjent nie musi obawiać się rozwoju próchnicy, spowodowanej przez drobnoustroje obecne w jamie ustnej. Pokrycie zębów preparatem bogatym we fluor jest nie tylko bezbolesne i nieinwazyjne, ale też nie zajmuje dużo czasu. Zalecamy, aby wykonywać lakierowanie zębów przynajmniej raz na pół roku, dzięki czemu nie pozwolimy na wystąpienie zmian próchniczych.

Jeżeli jednak działania profilaktyczne nie przyniosą pożądanych rezultatów – konieczne będzie wykonanie leczenie z zakresu dziedziny, jaką jest stomatologia zachowawcza. Jest ono niezbędne w momencie gdy próchnica w jamie ustnej rozwinęła się i dokonała zniszczeń struktury zęba.

Umów wizytę