Ortodoncja
Zaufany ortodonta na Gocławiu

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, zajmująca się efektywnym leczeniem wad zgryzu. Zaburzenia zgryzu są bardzo powszechne, choć nie każda z nich ma swoje źródło w genetyce – część wynika także ze szkodliwych nawyków. Osoby, które zmagają się z wadami zgryzu, powinny zdecydować się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu możliwe jest przywrócenie prawidłowego ułożenia zębów.

Nieleczone wady zgryzu mogą być źródłem poważnych problemów. Po pierwsze, niewłaściwe ustawienie zębów może doprowadzić do zaburzenia estetyki twarzy. Po drugie, zęby w zaburzonym porządku mogą być zdecydowanie bardziej narażone na złamania czy dolegliwości bólowe. Należy także pamiętać o tym, że nieprawidłowy zgryz powoduje trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy czy paradontozy. Ortodoncja może rozwiązać te problemy.

Wśród czynników kwalifikujących pacjenta do leczenia ortodontycznego wyróżnić możemy:

  • Zauważalną asymetrię uśmiechu
  • Niesymetryczne i nierównomierne ścieranie zębów
  • Zgrzytanie zębami
  • Widoczne rotacje, stłoczenia czy też wyraźne przerwy pomiędzy zębami
  • Nienaturalnie wysunięta lub cofnięta broda
  • Nieustanne przygryzanie błony śluzowej warg i policzków
  • Obecność zębów zatrzymanych
  • Nieodpowiednie wychylenie czy cofnięcie zębów
  • Zgłoszone ortodoncie problemy z poprawną higieną jamy ustnej, spowodowane nieprawidłowym ustawieniem zębów w jamie ustnej.

Powszechnie przyjętym sposobem leczenia wad zgryzu jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Dostępne aparaty dzielimy na stałe (czyli takie, które przyklejane są do szkliwa) oraz ruchome, czyli te, które można swobodnie wkładać i wyjmować z jamy ustnej. Ortodonta pomoże Ci w doborze odpowiedniego aparatu.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty ortodontyczne stałe są przymocowywane do zębów i pozostają na zębach przez cały czas leczenia. Jego konstrukcja składająca się z zamków oraz metalowego łuku wywiera na zgryz odpowiednie siły. Dzięki temu zgryz prostuje się i z czasem wraca do swojej naturalnej pozycji. Ortodonta nie tylko zajmie się założeniem wybranego modelu aparatu, lecz również na bieżąco będzie kontrolował jego działanie i stan. Dzięki temu zyskujemy pewność, że aparat ortodontyczny będzie spełniał swoją funkcję przez cały proces leczenia. Zapewniamy także możliwość dostosowania typu zamków do potrzeb pacjenta. Oferujemy klasyczne zamki metalowe oraz mniej widoczne zamki przezroczyste. Dzięki temu pacjent może czuć się z transparentnym aparatem w pełni komfortowo.

Zastosowanie aparatów stałych jest zalecane w momencie, gdy wada zgryzu stanowi źródło bólu, innych chorób, a także gdy powoduje u pacjenta niską samoocenę. Leczenie z wykorzystaniem aparatu stałego trwa znacznie dłużej niż w przypadku leczenia aparatem ruchomym.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome to aparaty, które mogą być swobodnie wkładane i wyjmowane z jamy ustnej. Ich zaletą jest także to, że są one proste w obsłudze i bardzo łatwe do utrzymania w odpowiedniej higienie. Są one zbudowane z płyty akrylowej oraz sprężystego drutu wywierającego siłę na zęby. Aparaty ortodontyczne ruchome mają często konkretne zadanie, takie jak zmniejszenia wychylenia zębów, poszerzenie łuku zębowego, czy też zmianę ustawienia szczęk wobec siebie. Aby aparat ortodontyczny działał w odpowiedni sposób, niezbędne jest noszenie go przez wyznaczoną przez ortodontę liczbę godzin. Najczęściej jest to około 4 godziny w ciągu dnia oraz podczas snu.

Zapraszamy na konsultację ortodontyczną. Podczas konsultacji nasz ortodonta zajmie się zbadaniem stanu prawidłowości zgryzu oraz doradzi jaki aparat ortodontyczny może zapewnić odpowiednie efekty. Przeprowadzamy każdego pacjenta przez kompleksowe leczenie ortodontyczne. Gwarantujemy efekt na lata!

Umów wizytę